Najważniejsze informacje

Zawód przewoźnik

Zawód przewoźnik

Przewoźnik to osoba, która wykonuje działalność gospodarczą, jaką są usługi transportowe. Specjalizując się w tym zawodzie można przewozić ludzi, rzeczy oraz pośredniczyć ich transporcie.

Jak zostać przewoźnikiem?

Całą procedurę regulują:

  • ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.

Do rozpoczęcia wykonywania usług transportowych potrzebna jest licencja. Jednak obecnie, aby przewozić rzeczy pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 ton, niepotrzebne są zezwolenia. Sytuacja zmieni się w kwietniu 2022 roku, ponieważ od tego czasu licencja będzie wymagana już przy pojazdach powyżej 2,5 tony.

Można uzyskać ją na wykonywanie usług krajowych bądź przewozów międzynarodowych. Wydawana jest na określony czas i w zależności od tych dwóch czynników, wyliczana jest odpowiednia opłata.

Jakie są cechy dobrego przewoźnika?

Przewoźnik jest odpowiedzialny za towary, które transportuje, tak więc spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Powinien wykazywać się profesjonalizmem oraz posiadać odpowiednią flotę pojazdów, dostosowaną do usług, które oferuje.

Ważne jest by dotrzymywać ustalonych terminów. Wszelkie opóźnienia mogą skutkować stratami nie tylko finansowymi, ale też w kontaktach z potencjalnymi przyszłymi klientami. Dlatego właśnie istotne jest odpowiednie zaplecze logistyczne, które będzie w stanie prawidłowo oszacować czas potrzebny na zrealizowanie danej usługi.

Doświadczenie na rynku również jest nieocenione i bardzo pożądane, ponieważ im więcej lat spędzi się w przemyśle transportowym, tym więcej sytuacji jest się w stanie przewidzieć i im zapobiec. Nie oznacza to jednak, że długość stażu powinna być głównym wyznacznikiem, podczas wyboru przewoźnika. Na rynku pojawiają się nowe firmy, które posiadają bogate zaplecze i oferują równie profesjonalne usługi.

Jakiej floty pojazdów potrzebuję przewoźnik?

Jakiej floty pojazdów potrzebuję przewoźnik?

Do floty wlicza się wszystkie pojazdy, którymi dysponuje przewoźnik oraz ma na nie zezwolenie - zarówno te, które są jego własnością, jak i te będące w leasingu. Mogą to być samochody osobowe, dostawcze czy ciężarowe - w zależności od świadczonych usług.

Wszystkie muszą pozytywnie przejść przegląd techniczny. Samochody ciężarowe dodatkowo muszą mieć zamontowany tachograf (monitorujący czas pracy kierowcy) oraz ogranicznik prędkości (maksymalna to 90 km/h).

Ilość samochodów tworzących daną flotę powinna być indywidualnie dostosowana do zapotrzebowania firmy. Ich wyposażenie jest również bardzo jasno regulowane. Muszą posiadać m.in.: gaśnicę, trójkąty ostrzegawcze, wszystkie potrzebne przyrządy i akcesoria do prawidłowego zabezpieczenia przewożonego ładunku oraz oczywiście licencję transportową.

Ile zarabia przewoźnik?

Zarobki w branży logistycznej wahają się w zależności od ilości zleceń, długości pokonywanej trasy, rodzaju pojazdów i transportowanych towarów. Należy też pamiętać o wszystkich inwestycjach, które są niezbędne podczas rozpoczynania działalności. W koszty trzeba też wliczyć comiesięczne oraz nieprzewidziane wydatki.

Stawki przewozowe nie są jednoznaczne, więc ciężko określić konkretną. Na całkowity zarobek składają się nie tylko wspomniane stawki, ale również rodzaj samochodu i przebyta trasa.

Przy założeniu, że jeden kilometr trasy to stawka wynosząca 3,5 zł, to po przejechaniu miesięcznie 40 000 km zarobki mogą wynieść 140 tys. złotych. Są to jednak przykładowe dane i należy je odpowiednio dopasować do realiów swojej firmy.